Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#12961
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Nu sunt multumit de raspuns, cum bine ai anticipat, n-o sa cred vreodata ca un afacerist este asa milostiv.
In alta ordine de idei, nu voi, cei din comisia de administrare, pana sa apara listele de plata, sustineati sus si tare ca asta e legea o s-o acceptati. Acum cand ati vazut ca oamenii sunt nemultumiti si unii dintre voi va aflati in aceeasi situatie, ati schimbat foaia.

#12962
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008

 vasileo, on 25th February 2012, 22:21, said:

Nu sunt multumit de raspuns, cum bine ai anticipat, n-o sa cred vreodata ca un afacerist este asa milostiv.
In alta ordine de idei, nu voi, cei din comisia de administrare, pana sa apara listele de plata, sustineati sus si tare ca asta e legea o s-o acceptati. Acum cand ati vazut ca oamenii sunt nemultumiti si unii dintre voi va aflati in aceeasi situatie, ati schimbat foaia.
Sustin in continuare respectarea legii 230/2007 care spune ca sunt cheltuieli care se calculeaza cf. cotei parte indiviza. Numai ca aceata cota parte indiviza e la nivel de parcela (7, 3, 2 sau un bloc). In schimb este complet incorecta repartizarea egala a sumei de administrare pe parcele atata timp cat ele nu sunt egale, putand ajunge si la de 7 ori diferenta.
Te rog sa comentezi suma de plata pt. servicii de administrare pt. 2 blocuri afisate mai jos: rez. 89 bl. 3 (7 blocuri pe parcela, 59 ap. / bl.) si rez. 89 bl. 8 ( 1 bloc / parcela, 76 ap.)

Attached Files



#12963
danfifa

danfifa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.02.2011
@mihaigagiu - Crezi ca daca toate celelalte blocuri ar renunta la aceasta firma de administratie si ar ramane numai cele 7 blocuri de pe rez.89 ar fi deacord firma sa administreze in continuare pe sumele acelea doar cele 7 blocuri, ar ajunge bani?

#12964
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 MrV, on 25th February 2012, 22:03, said:

Daca as fi in partea celor care platesc mai mult in mod cert nu imi convenea.

Daca citeai mai atent ce am zis iti faceai alte concluzii, gen:
- am zis ca sumele la blocurile mici sunt aberante
- trebuie gasita alta solutie decat cea de a pune blocurile "favorizate" sa plateasca mai mult astfel incat blocurile "defavorizate" sa plateasca mai putin.
- sumele platite de blocurile "favorizate" sunt sume rezonabile si ar trebui luate ca referinta.

Si daca o luam pe alta parte...da, suntem in aceeasi asociatie dar blocurile in sine sunt o entitate separata.
Firma de administrare a zis ca vrea sa vrea x lei pentru tot complexul iar problema este modul de repartizare, nu ca vrea 5 lei pe blocul asta, 10 pentru blocul ala.
Dupa cum zici in loc de x lei firma de administrare ar urma sa incaseze x-y lei ceea ce nu e posibil avand in vedere ca exista un contract in care e stipulata o suma de 42 de lei ca si referinta.
Interesul firmei de adinistrare este sa primeasca aceasta suma in schimbul lucrarilor ce s-a angajat sa le presteze in contract, modul cum se repartizeaza aceasta suma e atributul asociatie, si trebuie sa fie corect.
Ca sa nu o mai lungesc daca va scadea la unele blocuri va trebui sa creasca la altele iar la unele se poate sa ramana la fel, important e sa fie echitabil.
Echitabil in viziunea mea inseamna ca fiecare apartament sa plateasca proportional cu cat reprezinta el in asociatie ca si pondere, adica daca ai 3 apartamente in asociatie unu de 20 m2, altu de 50 m2 intr-un bloc pe o parcela  si altu de 30m2 in alt bloc pe alta parcela, primu va avea 20% cota in asociatie, al doilea 50% si ultimul 30%  nu cum este acum primul are cota 20/(20+50) adica 28.5%, al 2 lea 71.5% iar alt treilea 100% ca e singur pe parcela.

#12965
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Eu am inteles de la bun inceput asta, am si zis, daca cauti mai in spate. Pe de alta parte nici nu sunt de acord sa platesc mai mult decat acum, nici acum nu consider ca suma este asa micuta, am 111.768 (parca) doar pentru ca a zis Iulian sau nu mai stiu eu cine ca, domne sub 42 lei nici nu se pune problema.
Stii cum e, vreau dreptate, dar nu pe spinarea mea, cred ca asta vrea sa zica si MRV. Pana la urma fiecare isi urmareste interesul.

#12966
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 darklordsith, on 25th February 2012, 22:28, said:

Sustin in continuare respectarea legii 230/2007 care spune ca sunt cheltuieli care se calculeaza cf. cotei parte indiviza. Numai ca aceata cota parte indiviza e la nivel de parcela (7, 3, 2 sau un bloc). In schimb este complet incorecta repartizarea egala a sumei de administrare pe parcele atata timp cat ele nu sunt egale, putand ajunge si la de 7 ori diferenta.
Te rog sa comentezi suma de plata pt. servicii de administrare pt. 2 blocuri afisate mai jos: rez. 89 bl. 3 (7 blocuri pe parcela, 59 ap. / bl.) si rez. 89 bl. 8 ( 1 bloc / parcela, 76 ap.)
Exact ce incerc sa subliniez ca trebuie facuta diferentierea pe fiecare poarcela in parte in functie de apartamentele ce o alcatuiesc si ponderea acestora la nivelul intregii asociatii.
Iar blocurile contruite pe o singura parcela sa plateasca in functie de cota parte ce revine parcelei lor, astfel vor exista sume de administrare diferite pe fiecare parcela in parte iar in finala ar trebui ca 2 apartamente identice ca suprafata de pe parcele diferite sa plateasca aceiasi suma ca si taxa de administrare, in momentul de fata acest lucru se intampla doar pentru apartamente de pe aceiasi parcela

 vasileo, on 25th February 2012, 22:36, said:

Eu am inteles de la bun inceput asta, am si zis, daca cauti mai in spate. Pe de alta parte nici nu sunt de acord sa platesc mai mult decat acum, nici acum nu consider ca suma este asa micuta, am 111.768 (parca) doar pentru ca a zis Iulian sau nu mai stiu eu cine ca, domne sub 42 lei nici nu se pune problema.
Stii cum e, vreau dreptate, dar nu pe spinarea mea, cred ca asta vrea sa zica si MRV. Pana la urma fiecare isi urmareste interesul.
Important e sa se plece de la un principiu corect ca cel de mai sus si pe urma sa ne uitam la sume si sa vedem daca renegociem contractul cu firma de administrare sau cautam alta.

#12967
MrV

MrV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 26.04.2010

 bogdan4ice, on 25th February 2012, 22:29, said:

Firma de administrare a zis ca vrea sa vrea x lei pentru tot complexul iar problema este modul de repartizare, nu ca vrea 5 lei pe blocul asta, 10 pentru blocul ala.
Dupa cum zici in loc de x lei firma de administrare ar urma sa incaseze x-y lei ceea ce nu e posibil avand in vedere ca exista un contract in care e stipulata o suma de 42 de lei ca si referinta.
Interesul firmei de adinistrare este sa primeasca aceasta suma in schimbul lucrarilor ce s-a angajat sa le presteze in contract, modul cum se repartizeaza aceasta suma e atributul asociatie, si trebuie sa fie corect.
Ca sa nu o mai lungesc daca va scadea la unele blocuri va trebui sa creasca la altele iar la unele se poate sa ramana la fel, important e sa fie echitabil.
Echitabil in viziunea mea inseamna ca fiecare apartament sa plateasca proportional cu cat reprezinta el in asociatie ca si pondere, adica daca ai 3 apartamente in asociatie unu de 20 m2, altu de 50 m2 intr-un bloc pe o parcela  si altu de 30m2 in alt bloc pe alta parcela, primu va avea 20% cota in asociatie, al doilea 50% si ultimul 30%  nu cum este acum primul are cota 20/(20+50) adica 28.5%, al 2 lea 71.5% iar alt treilea 100% ca e singur pe parcela.

ceea ce nu am inteles eu: de ce primeaza interesele firmei de administrare in toata ecuatia asta...

#12968
dyamond

dyamond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 21.10.2010

 vasileo, on 25th February 2012, 22:36, said:

Eu am inteles de la bun inceput asta, am si zis, daca cauti mai in spate. Pe de alta parte nici nu sunt de acord sa platesc mai mult decat acum, nici acum nu consider ca suma este asa micuta, am 111.768 (parca) doar pentru ca a zis Iulian sau nu mai stiu eu cine ca, domne sub 42 lei nici nu se pune problema.
Stii cum e, vreau dreptate, dar nu pe spinarea mea, cred ca asta vrea sa zica si MRV. Pana la urma fiecare isi urmareste interesul.
Suma ta de 111.76 nu e reala, ca pe Ianuarie energia pe parti comune o platise deja Capatana in avans. In tabel iti apare 0.69 lei / pers, ceea ce e corect pe ianuarie dar nu poti lua de bun pentru lunile viitoare. In februarie cu siguranta va veni cel putin 10 lei / pers, si deci ti-ar mai creste cu 20 de lei intretinerea.

#12969
MrV

MrV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 26.04.2010

 vasileo, on 25th February 2012, 22:36, said:

Stii cum e, vreau dreptate, dar nu pe spinarea mea, cred ca asta vrea sa zica si MRV. Pana la urma fiecare isi urmareste interesul.

corect

 dyamond, on 25th February 2012, 22:41, said:

Suma ta de 111.76 nu e reala, ca pe Ianuarie energia pe parti comune o platise deja Capatana in avans. In tabel iti apare 0.69 lei / pers, ceea ce e corect pe ianuarie dar nu poti lua de bun pentru lunile viitoare. In februarie cu siguranta va veni cel putin 10 lei / pers, si deci ti-ar mai creste cu 20 de lei intretinerea.

deci platim ceva ireal? :) how come?

#12970
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 MrV, on 25th February 2012, 22:41, said:

ceea ce nu am inteles eu: de ce primeaza interesele firmei de administrare in toata ecuatia asta...
Pentru ca exista un contract prin care ea trebuie sa incaseze o suma de bani si pentru care a prestat servicii.
Schimba perspectiva nu te gandi numai la tine cum fac multi cand isi parcheaza masina in cartier si blocheaza 2-3 locuri doar sa le fie lor bine ca de restul...
Suntem unde suntem pentru ca avem atat de mult egoism in noi de nu mai putem jodeca logic si limpede cateodata.

Edited by bogdan4ice, 25 February 2012 - 22:47.


#12971
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008

 dyamond, on 25th February 2012, 22:41, said:

Suma ta de 111.76 nu e reala, ca pe Ianuarie energia pe parti comune o platise deja Capatana in avans. In tabel iti apare 0.69 lei / pers, ceea ce e corect pe ianuarie dar nu poti lua de bun pentru lunile viitoare. In februarie cu siguranta va veni cel putin 10 lei / pers, si deci ti-ar mai creste cu 20 de lei intretinerea.
Cu atat mai mult, de ce as fi de acord sa platesc si mai mult. Dupa cum zici tu voi avea 1310 deci...
Daca la astia se mai adauga dupa recalculare, atunci platesc ca in Primaverii, ca sa nu mai fac comparatie cu blocul bunicii :D

Edited by vasileo, 25 February 2012 - 22:51.


#12972
MrV

MrV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 26.04.2010

 bogdan4ice, on 25th February 2012, 22:45, said:

Pentru ca exista un contract prin care ea trebuie sa incaseze o suma de bani si pentru care a prestat servicii.
Schimba perspectiva nu te gandi numai la tine cum fac multi cand isi parcheaza masina in cartier si blocheaza 2-3 locuri doarsa le fie lor bine ca de restul...
Suntem unde suntem pentru ca avem atat de mult egoism in noi de nu mai putem jodeca logic si limpede cateodata.

Cu ultima ta propozitie sunt de acord. Nu crezi ca exista o mica posibilitate sa se aplice si la tine?

Referitor la contract: a fost semnat fara sa fie informat cineva. Presedintele asociatiei a semnat contractul fara sa intrebe pe nimeni. ceea ce ar fi cam ilegal.
chiar si asa. ilegal fiind. de ce sa imi pese mie mai mult de interesul firmei de administrare decat interesul propriu?

Faptul ca cineva mi-a pus in carca un contract semnat in mod ilegal nu ma obliga absolut deloc sa urmaresc interesul firmei respective in detrimentul interesului meu sau al altor proprietari.

#12973
dyamond

dyamond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 21.10.2010

 MrV, on 25th February 2012, 22:44, said:

deci platim ceva ireal? :) how come?
Nu platesti ma nimic ireal. Oricum momentan s-au retras listele si s-a suspendat plata pana la solutionarea 'litigiului'.
Ce am vrut eu sa zic este ca daca te uiti pe listele (vechi deja) e trecut la energie electrica 0.69 de lei / pers. Asta e corect. S-a intamplat sa iasa asa putin pentru ca dezvoltatorul platise niste sume in avans, in momentul cand erau contractele pe numele lui, deci cu alte cuvinte am consumat energie pe cheltuiala lui Capatana.

Din februarie nu va mai fi asa, ne vom plati noi, asociatia, utilitatile si astfel se va ajunge pe un cost de cam 10 lei / pers pentru energia electrica pe parti comune. Cum se traduce asta? Mai pui 20 de lei in plus la intretinere ;)

Edited by dyamond, 25 February 2012 - 22:57.


#12974
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 vasileo, on 25th February 2012, 22:48, said:

Cu atat mai mult, de ce as fi de acord sa platesc si mai mult. Dupa cum zici tu voi avea 1310 deci...
Daca la astia se mai adauga dupa recalculare, atunci platesc ca in Primaverii, ca sa nu mai fac comparatie cu blocul bunicii :D
Pentru ca daca printr-un calcul corect atat iese inseamna ca atat trebuie sa platesti.

Tema de casa: Cum trebui impartiti corect aproximativ 70.000RON pentru a fi toata lumea multumita?
Raspunsul : Cred ca vor exista intotdeauna nemultumiti!!!

#12975
MrV

MrV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 26.04.2010

 dyamond, on 25th February 2012, 22:54, said:

Nu platesti ma nimic ireal. Oricum momentan s-au retras listele si s-a suspendat plata pana la solutionarea 'litigiului'.
Ce am vrut eu sa zic este ca daca te uiti pe listele (vechi deja) e trecut la energie electrica 0.69 de lei / pers. Asta e corect. S-a intamplat sa iasa asa putin pentru ca dezvoltatorul platise niste sume in avans, in momentul cand erau contractele pe numele lui, deci cu alte cucinte am consumat energie pe cheltuiala lui Capatana.

Din februarie nu va mai fi asa, ne vom plati noi, asociatia, utilitatile si astfel se va ajunge pe un coste de cam 10 lei / pers pentru energia electrica pe parti comune. Cum se traduce asta? Mai pui 20 de lei in plus la intretinere ;)

Ai talentul sa ma bagi in ceata :)

Adica pe luna Ianuarie....Capatana a fost atat de milostiv cu noi si a platit el de nu se regaseste in intretinere?

dubii dubii dubii

#12976
dyamond

dyamond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 21.10.2010

 bogdan4ice, on 25th February 2012, 22:55, said:

Pentru ca daca printr-un calcul corect atat iese inseamna ca atat trebuie sa platesti.

Tema de casa: Cum trebui impartiti corect aproximativ 70.000RON pentru a fi toata lumea multumita?
Raspunsul : Cred ca vor exista intotdeauna nemultumiti!!!

Raspund si eu: Nu platim nimic noi, ba chiar sa fim platiti ca stam aici si consumam. :)))))) Vreau spor de mrvestresie. :))))) Glumesc.

Edited by dyamond, 25 February 2012 - 23:00.


#12977
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

 MrV, on 25th February 2012, 22:52, said:

Cu ultima ta propozitie sunt de acord. Nu crezi ca exista o mica posibilitate sa se aplice si la tine?

Referitor la contract: a fost semnat fara sa fie informat cineva. Presedintele asociatiei a semnat contractul fara sa intrebe pe nimeni. ceea ce ar fi cam ilegal.
chiar si asa. ilegal fiind. de ce sa imi pese mie mai mult de interesul firmei de administrare decat interesul propriu?

Faptul ca cineva mi-a pus in carca un contract semnat in mod ilegal nu ma obliga absolut deloc sa urmaresc interesul firmei respective in detrimentul interesului meu sau al altor proprietari.
Daca as fi egoist nu mi-ar pasa ca s-a facut o nedreptate si as fi multumit ca platesc doar 112RON in Iannuarie.
Nici mie nu-mi pasa de firma de administrare dar ea are o baza pe care sa ceara niste bani de la noi, iar daca contractul e ilegal cei care au semnat sa plateasca.
Pana contractul e declarat ilegal inseamna ca el e in vigoare si ar trebui respectrat pana cineva, un judecator decide altfel.

#12978
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
O sa fie nemultumiti si daca suma aia e la jumatate, pe unii nici nu ii intereseaza la cat se imparte. Ar vrea gratis. Sa ii vad ce o sa zica cand nu vom avea apa sau cand o sa ne inunde gunoaiele pt. ca nu si-au platit intretinerea ca e "prea mult". Sper sa nu ajungem la asa ceva, dar am vaga impresie ca nu suntem deloc departe.

Edited by darklordsith, 25 February 2012 - 23:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate